Turkey / istanbul

RobotChallenge 2016 VİENNA

WELCOME TO RobotChallenge

12828998_10205973310399422_7458856030102890111_o

12 Mart 2016 Avusturya Viyana da 13.RobotChallenge başladı. MEKADRON ekibi olarak biz de bu iki günlük heyecana katıldık ve hemen ilk deneyimlerimizi paylaşalım istedik.

Yarışmaya katılmak için daha önceden robotchallenge.org üzerinden robot kaydı yapmanız gerekmekte, bir robot kayıtı eğer indirimli tarihi yakalarsanız 29€, bu fiyat sonradan 39€ olmakta. Robot kaydı ile beraber size bir katılım davetiyesi de mail üzerinden gelmekte. Viyana da kalmak için sitede size önerilen oteller de mevcut, robot kaydının yanı sıra kalmak için de site üzerinden otele rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. (Kalma fiyatları da kişi başı bir gece en uygun 15€ civarı)

Viyana da neredeyse tüm ulaşımı metro hattı ile sağlayabiliyorsunuz, onun için sadece gideceğiniz yerin adını bilmeniz yeterli. Yarışma alanı Stubentor da bulunan eski bir kilisede. Buraya ulaşımda metro hattı ile oldukça kolay.

Yarışmaya resmi kayıtlarda yazdığına göre 56 ülkeden katılım var. Bizde bu heyecana 3 kişi olarak mini sumo kategorisinde toplam 6 adet robot ile TÜRKİYE den katıldık.

Yarışmaya geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey hemen girişteki kayıt masasından kaydınızı onaylatmak ve yaka kartlarınızı almak oluyor. Daha sonra bir üst kata çıkarak pit alanında malzemelerinizi koyabiliyorsunuz. Yarışmalar pit alanınında bir üst katında yapılmakta tabi bir alt bir üst insan yoruluyor burda. Kayıt işlemleriniz ve yerleşmenizi bitirdikten sonra giriş katında bulunan serbest projeleri gezebilirsiniz, daha sonra en üst kata çıkarak yarışma alanında hangi grupta yarıştığınıza bakarak turnuvalar için hazırlanmalısınız.robotchallenge_2016_vol_1

Buradaki yarışma kültürü Türkiyedeki yarışmalardan biraz farklı işliyor. Yarışmacılar gruplara ayrılıyor ve herkes grubundaki kişilerle
yarışıyor, yani Türkiyedeki gibi bir kişiyle yarışıp elendin git değil, en az 6-7 maç yapıyorsunuz ve bu maçlarda kazandığınız ve kaybettiğiniz turlara göre puan toplayıp 1. ve 2. olanlar gruplardan çıkıp bir üst turda tekrar farklı gruplara ayrılarak tekrar yarışıyorlar. Bu grupların bir güzel özelliği de örneğin ilk grup maçı saat 10.30 da başlıyor ve 12.30 a kadarsa o iki buçuk saat içerisinde siz istediğiniz zaman gidip orada grubunuzda olan biriyle hemen maç yapıp diğer maçları daha sonra o iki buçuk saatlik zaman diliminin içinde istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz. Yalnız grubunuzun maçını sürekli siz takip etmelisiniz çünkü birileri gelip sizi uyarmıyor yada maçlar başladı gibi bir anons yapılmıyor eğer doğru vakit aralığında orada olmazsanız maç yapamıyorsunuz.

robotchallenge_2016_vol_2RobotChallenge a katıldığınızda aslında bir robot yarışması için her şeyin düşünülmüş olduğunu görüyorsunuz, yapılan bu grup elemeli maçlar fazla robot ile katılan takımların robotlarını bir üst tura çıkarma avantajını kısıtlıyor çünkü çıkabilmeniz için grubunuzda 1. ve 2. olmanız gerekli, birde tüm kategorilerde robotlarınızı başlatmanız için yarışmaya kayıt olduğunuzda en az
1 adet startmodule almanız gerekiyor, bu modül zorunluluğu ile özellikle mini sumoda oluşan erken başlama ve butonlu başlangıçta beklenen 5 saniyeden dolayı kaybedilen zamandan baya bir kazanç oluyor. Modül için yine sitede kayıt olurken satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz, tabi isterseniz buraya geldiğiniz de de 15€ vererek modülünüzü alabiliyorsunuz. Modül için kumanda da almak isterseniz o da 35€ gibi bir ücretle satılmakta.

Yarışmaya geldiğimizde aslında buraya katılan Türklerin sadece biz olmadığını da gördük. Bizim dışımızda üniversitelerden, kolejlerden ve bireysel olarak katılımlarda mevcuttu.

Tabi bütün bunların yanı sıra yarışmadan arda kalan vakitte de Viyana gezmek için harika bir şehir. Viyana’nın temel dili Almanca ama Avrupa birliğinde olması, Almanca yazıların altlarında İngilizcelerinin de olmasını sağlamış. Yemek konusunda da biz Türk lokanta ve marketlere rastladık onun dışında büyük fast food firmalarının yerleri de mevcut. Viyana ya geldiğinizde etrafı görünce burada daha uzun süre kalmak, hatta yarışmadan sonrada gelme planları yapmaya başlıyorsunuz 😉

Viyana ve RobotChallenge 2016 #vlog’u… İyi Seyirler!

İşte size Viyana dan birkaç fotoğraf… —->

DCIM100GOPROGOPR2973.

DCIM100GOPROGOPR2978.

DCIM100GOPROGOPR2986.

4 thoughts on “RobotChallenge 2016 VİENNA”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir